مدیریت سبز چیست ؟

مدیریت سبز، به معنای کنترل و مدیریت کردن مصرف انواع انرژی و به حداقل رساندن پروسه هایی است که به سلامتی انسان و محیط زیست طبیعی آسیب وارد میکنند. البته، در این روند باید از انواع منابع انسانی و مادی کمک گرفته شود و دستیابی به اهداف محیطی و اجتماعی نیز مستلزم سازماندهی و برنامه ریزی دقیق و مداوم است. این نوع از مدیریت، یکی از مفاهیم نسبتا جدیدی است که کمتر به آن پرداخته و توجه شده و دلیل ناشناخته بودن آن، فقدان مفاهیم خاص و جامع و مشخص نبودن شیوه های اجرای مدیریت سبز است.

مدیریت سبز در چه زمینه هایی کاربرد دارد ؟

با توجه به اینکه، تمام دستورالعمل های مدیریت سبز در جهت حفظ محیط زیست  و کاهش اثرات جانبی استفاده بیش از حد از منابعی مانند آب ، انرژی و انوع سوخت است، بنابراین میتوان از مدیریت سبز برای کاهش مصرف منابعی که بیان شد و در نتیجه کاهش و کنترل هزینه های ایجاد شده توسط آنها بهره برد. علاوه بر این، این اقدامات میتواند به کاهش گازهای گلخانه ای ( گازهای موجود در جو زمین که در محدوده مادون قرمز، پرتوها را جذب کرده و منتشر میکند) و بهبود وضعیت هوا کمک کند. علاوه بر این، تمام قوانین و اصول مدیریت سبز به تمام نهادها و مخصوصا واحدهای صنعتی اعلام شده و آنها موظف به رعایت تمام این قوانین هستند. همچنین، دولت نیز وظیفه دارد که عملکرد سالیانه آنها را بررسی کرده و از میزان مصرف انرژِی و توانایی آنها در اطلاح الگوی مصرف اطمینان حاصل نموده و عملکرد آنها را ارزیابی کنند.

•    سازمان ها و شرکت ها میتوانند با به کار گیری مقوله مدیریت سبز در دراز مدت ، محبوبیت و استقبال از برند شان را افزایش داده، مصرف انرژی را کاهش داده، تکنولوژی را آپدیت کرده و ارتباط خود را با سازمان ها و مشتری ها بهبود دهند.
•    شرکت ها میتوانند در کوتاه مدت، مواد شیمیایی را حذف کرده و به بهبود کیفیت هوا کمک کنند، سیستم  باز یافت را راه اندازی کرده و در هزینه ها صرفه جویی نموده و زمینه استفاده چندین باره از ظرف ها چینی را فراهم میکند.
در واقع، استاندارد هایی که برای مدیریت سبز در اروپا تعیین شده بسیار موفقیت آمیز بوده و کشور ما نیز میتواند در مواردی مانند مصرف انواع انرژی و آب از آن پیروی کرده و زمینه کاهش اختلاف با استاندارد های جهانی مصرف را فراهم کند.

 

در صورت داشتن هرگونه سوال احتمالی می توانید با شماره تماس ۳۳۳۶۴۷۲۴-۰۲۴ در تماس باشید.